17.04.2023

DEPREMDEZELER KONYA'DA MORAL BULDU

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlarımızın konaklamaları için Diyanet Akademisi Konya Dini İhtisas Merkezimiz kapılarını açarak hizmet verdi.
Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı ile devam eden eğitimlere ara veren Akademi Merkezimiz, Konya Valiliği İl Afad Müdürlüğü koordinesiyle konaklama için gelen misafirlerimizin barınma, yemek, sağlık, giyim, kişisel bakım ve hijyen malzemeleriyle tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştı. Çocuklar için ücretsiz bakkal, sinema saatleri, oyuncak ve oluşturulan oyun alanları ile yüzleri güldürüldü. Aynı zamanda çocukların ve gençlerin okul eğitimlerinin devam etmesi sağlanırken, haftalık harçlıkları dağıtıldı. Konya Müftülüğü, Selçuklu Müftülüğü, bir çok kurum, stk ve yardımseverlerin de desteğiyle 196 depremzedeye hizmet sunan Akademi Merkezimiz, düzenli olarak dini ve sosyal programların icrasıyla beraber tarihi ve kültürel geziler de düzenledi.
Kapu Cami, Alaaeddin Tepesi ve Cami, Şems-i Tebrizi Türbesi, Mevlana Türbesi ve Müzesi, Sema Gösterileri, Konya Bilim Merkezi, Şehir Parkı Hayvanat Bahçesi, 80 Binde Devri Alem Parkı, Sille Antik Kenti, Tarihi Ayaelena Kilisesi, Sille Müzesi, Zaman Müzesi gibi Konya'mızın güzellikleri tanıtıldı. Bununla birlikte erkek ve kadınlar için görevlendirilen Eğitim Görevlileri ve Manevi Danışmanlarla sohbetler, Kur'an-ı Kerim öğretimi ile dini destek sağlandı. Depremde vefat edenler için düzenli hatimler okundu, duaları yapıldı.
Misafirlerimize, depremle yaşanılan zorlu süreci atlatmaları için birlik ve beraberlik ruhuyla her türlü destek verildi. Sunulan hizmetlerden memnuniyetlerini dile getiren depremzede misafirlerimizin Ramazan Bayramı vesilesiyle memleketlerine dönüşleri başladı.
Diyanet İşleri Başkanlığımız öncülüğünde Akademi Merkezimizde konaklayan depremzede misafirlere sunulan hizmetlerde maddi ve manevi destek veren ilgili paydaş kurumlara, derneklere, din görevlilerine, yardımseverlere ve personelimize teşekkür eder, Ülkemize, Milletimize ve bütün İslâm alemine afetsiz, sağlıklı ve huzur dolu günler dileriz.
Depremden etkilenen bütün kardeşlerimize geçmiş olsun.